steniatko

Po prevzatí šteniatka od chovateľky (najskôr vo veku 8 týždňov) je vhodné umiestniť šteniatko v miestnosti, z ktorej ste odstránili koberce, nakoľko šteniatko v tomto veku ešte nie je naučené vykonávať svoju potrebu vonku. Položte mu na zem niekoľko starých novín alebo igelit. Ak urobí svoju potrebu na novinách, výrazne ho pochváľte. Postupne mu počet novín znižujte, až zostanú iba jedny, umiestnené na nenápadnom mieste /pod stolom a pod./. puppi_aPsíka dávame na noviny vždy, keď sa zobudí, po každom jedle, alebo keď začne pobehovať a ňuchať pri zemi. Ak skúsi z novín utiecť, opakovane ho vráťte na noviny, až pokiaľ nevykoná potrebu. Je dobré ho naučiť i na pokyn cikaj! Ak vykoná potrebu v byte mimo vyhradeného miesta a Vy ho pri tom vidíte, zoberte ho k mláčke a dôrazným hlasom /fuj, nesmieš ho pokarhajte. Nemá význam ho karhať po 2 hodinách, psík nevie začo ho karháte. Po príchode domov utrite mláčky octovou vodou alebo Savom a zbytočne to nekomentujte. Šteniatku trvá istý čas, kým sa čistotnosti naučí a do veku 1/2 roka sa mu to i tak z času načas pritrafí. Je dobré, ak získa návyk vykonávania potreby na noviny, pretože ak v budúcnosti budete potrebovať odísť z domu na celý deň a rozprestriete mu noviny, vykoná potrebu automaticky na ne. Alebo v prípade jeho choroby, keď sa nebude môcť ísť venčiť von. Keď už začnete chodiť so psíkom von a vykoná potrebu vonku, tiež ho výrazne chváľte /podľa možnosti vždy rovnakým výrazom/. So šteniatkom treba chodiť von častejšie ako s dospelým psíkom.

Strava :
Šteniatko vo veku 8 týždňov už strávi takmer všetko ako dospelý pes. Nedávame mu však slané ani korenené jedlá. Mäso /hovädzie, hydina, ryby/ podávajte zo začiatku pokrájané na veľmi malé kúsky, k tomu môžete pridať ryžu, drobné cestoviny, ovsené vločky, zeleninu. Surové vnútornosti psíkovi radšej nedávajte, bývajú po nich hnačky. Z vnútorností odporúčam iba kuracie srdiečka, žalúdky, mäsko z krkov, pečienku /ak by ho preháňala, nedávajte ju viac/. puppi_bKosti, ani hydinové psíkovi nikdy nedávame! Môžu mu spôsobiť perforáciu žalúdka, črievka alebo poranenie konečníka. Maximálne mu môžete podať kĺbiky z kuracích kostí. Šteniatko potrebuje pre svoj vývoj aj vápnik, preto mu môžete dať napr. na raňajky na malé kúsky nakrájaný tvrdý syr alebo tvaroh so žĺtkom. Zvykajte šteniatko aj na surovú zeleninu a ovocie – mrkva, zemiak, kaleráb, petržlen /aj vňať/, jablko bez šupky, banán, broskyňa, melón a pod. Granule podávame l x denne. Odporúčam iba kvalitné značky granúl: Royal Canine, Eukanuba – do veku pol roka pod označením Puppy. Voda – dbajte na to, aby psík mal k dispozícii vždy čerstvú vodu !!! Dávkovanie stravy: Do veku 12 týždňov kŕmte 3 x denne malými dávkami. Od 12 do 16 týždňov kŕmte maximálne 2x denne veľmi malými dávkami. Neskôr 1x denne, najlepšie večer, príp. 2x denne malými dávkami.

Iné :
Psíkovi môžete dávať vitamínové tyčinky ako medzi-jedlo, ale tie im slúžia najmä ako hračka na obhrýzanie. Robí im to zároveň dobre na zúbky. V žiadnom prípade nedávajte psíkovi čokoládu, vo väčšom množstve môže pre neho znamenať smrť!!! Pred dlhšou cestou autom mu radšej nedávajte jesť 2 – 3 hodiny/, môže sa povracať.

ÚDRŽBA

Česanie :
Na yorkovi je najkrajšia jeho dlhá hodvábna srsť, a preto ho už od útleho veku navykajte na pravidelné denné česanie. Potrebný je na to kvalitný kovový hrebeň, ktorý dostanete kúpiť v chovateľských potrebách. Pri česaní si psíka otočte najprv na chrbát a prečešte mu srsť na brušku a labkách. Potom mu prečešte chrbátik, hlavičku a nakoniec, keď už bude mať srsť dlhšiu, urobte mu cestičku na chrbte. Keď mu dorastie srsť na hlavičke, zopnete mu ju do gumičky alebo sponky, aby ju nemal v očiach a neslzil.

Kúpanie:
Malé šteniatko zbytočne nekúpte /prvýkrát ho okúpe chovateľ pred jeho odberom/. Ak je to nutné, opláchnite mu zadoček a labky teplou vodou a dobre ho poutierajte. Väčšieho psíka môžete kúpať podľa potreby, vždy keď ho začne byť cítiť, nakoľko puppi_gYorkie má srsť podobnú štruktúre ľudského vlasu. Pred kúpaním odporúčam zapchať psíkovi uši kúskami vaty, ktorú ale nezabudnite ihneď po kúpaní z uší odstrániť. Srsť navlhčite mierne teplou vodou a použite šampón /detský alebo šampón určený pre psíkov s dlhou srsťou/. Šampónujte 2x a po dôkladnom opláchnutí šampónu naneste balzam na vlasy alebo srsť. Najlepšie je nechať pôsobiť balzam 2-5 minút a potom opláchnuť. Dávajte pozor, aby sa ani šampón ani balzam nedostali psíkovi do očí. Psíka potom jemne vysušte mäkkým uterákom, srsť mu ním nedrhnite. V chladnom počasí psíka prefénujte, aby neprechladol. Po kúpeli s ním nechoďte minimálne 2 hodiny von. V zime kúpte najlepšie až po poslednom venčení. 1x týždenne môžete psíka nasprayovať s norkovým alebo jojobovým olejom /dostať v chovateľských potrebách/, aby mal hodvábnu srsť. Spray je najlepšie používať pred česaním, dlhšia srsť sa ľahšie rozčesáva a neláme sa Pozor na oči!

Oči:
Očká pravidelne umývanie vatičkou namočenou v borovej vode, neskôr stačí aj vlažná voda.

Uši:
Občas skontrolujeme ušká a vyčistíme ich zmotkom vaty. Srsť na koncoch ušiek sa strihá do tvaru V -jedna tretina uška smerom k hlave. Striháme zvonku aj zvnútra.

Pazúriky :
Pazúriky striháme podľa potreby, najlepšie však po kúpeli. Dávame pozor, aby sme nezastrihli do nechtového lôžka. Ak si to netrúfate robiť, požiadajte o túto službu v salóne pre psov alebo pri návšteve veterinárneho lekára.

Očkovanie :
l x bolo šteniatko očkované po 6. týždni veku u chovateľa. Ďaľšiu vakcináciu absolvuje o 3 týždne, teda po 9. týždni veku. 3.vakcináciu absolvuje po 12. týždni veku a poslednú o mesiac po 3.vakcinácii. Vo veku l/2 roka dajte šteniatko zaočkovať proti besnote.

Odčervovanie:
Šteniatko bolo 3x odčervené u chovateľa, naposledy tesne pred jeho odberom. Do veku l roka by malo byť odčervované každé 3 mesiace, neskôr minimálne -2 x do roka. Odčervujte podľa pokynov veterinára, každý prípravok má totiž iné dávkovanie. Najideálnejšie je naplánovať odčervenie niekoľko dní pred očkovaním. Návštevu veterinára za účelom očkovania si dohodnite telefonicky, aby sa v tom čase na ambulancii alebo v čakárni nezdržiavali choré zvieratá.

Oblečenie :
Ak bude v zimnom období veľká zima /tuhé mrazy/ bude potrebovať Váš psík oblečok, ktorý dostanete v chovateľských potrebách, alebo mu ho môžete doma ušiť či uštrikovať. Bude ho chrániť pred navlhnutím a následným nachladnutím. Yorkie nemá podsadu ako iné plemená psov, teda srsť mu ani nepĺzne, ale tým je vlastne náchylnejší na prechladnutie. Netreba ho však zbytočne chúlostivieť, treba s ním ísť von za každého počasia, aspoň na pár minút.

Chodenie von:
Po 2.vakcinácii môžete začať chodiť so psíkom von, ale nedovoľte mu nič oblizovať ani žrať, a nedávajte ho do kontaktu s cudzími psami, aj keď Vám budú ich majitelia tvrdiť, že ich psí sú riadne zaočkovaní, a teda tomu Vášmu sa nemôže nič stať. Psích kamarátov mu povoľte až po 3-tej, najlepšie po 4-tej injekcii. Vtedy má Váš psík dostatok obranných látok. Pred neznámymi, potulujúcimi a veľkými psami Vášho psíka zodvihnite radšej na ruky.

Parazity:
Ak by Váš psík dostal od iného psa blšku, kúpte šampón a spray proti blchám /Bolfo, Frontline a pod./ a podľa návodu ho ošetrite a nezabudnite ani na jeho lôžko. Je možné kúpiť aj pipety, ktoré sa vtierajú do kože na krku a pôsobia ako prevencia 4-6 týždňov proti týmto parazitom.

Iné rady:
Keď prinesiete šteniatko domov, je potrebné zahradiť všetky medzery, kam by sa mohlo strčiť /Yorkie sa rád schováva/ – za pračkou, chladničkou, sporákom a pod. Pozor na medzery na balkóne !!! Nenechávajte na puppi_izemi veci, ktoré nechcete aby rozhrýzol /drahé topánky a pod./ Ak začne niečo hrýzť, čo nechcete aby hrýzol, vezmite mu to a dôrazne ho napomenie zákazom fuj !, nesmieš !. Je potrebné dávať mu hračky a aby sa ne- nudil, po čase mu ich aj obmieňať. Pozor na gumové hračky, ak začne z nich odkusovať, treba mu ich zobrať, pretože kúskom odkusnutéj a prehltnutej gumy sa mu môžu upchať črievka. Dnes je už dostať hračiek zo špeciálnej mäkkej gumy, ktorú nevedia rozhrýzť. Pokiaľ sa mu nevymenia zuby, okolo 5. až 6. mesiaca, neťahajte sa s ním o hračku /aj keď túto hru miluje/, mohol by sa mu pokaziť zhryz. Keď je šteniatko ešte veľmi malé, doporučujem nerobiť rázne kroky, skôr šúchať nohami, aby ste ho nepristúpili. Kam totiž pôjdete Vy, tam pôjde aj Váš psík, buď tesne za Vami alebo pomedzi Vaše nohy. Ak už potrebujete psíka potrestať, najúčinnejší spôsob je chytiť ho za kožu na krku a mierne nim potriasť a pritom ho dôrazne napomenúť. Nikdy psíka nebite rukou, nanajvýš zloženými novinami. Pred veľkým a nebezpečným plemenom ho radšej vezmite vždy na ruky. V bránach obytných domov dávajte pozor na nasypané otravy proti hlodavcom. Yorkie je veľmi zvedavý, rád všetko ochutnáva, požitie takého jedu by ho mohlo stáť život. V lete dávajte pozor na včely a osy, v prípade poštipnutia na tele mu miesto potrite octom, príp. puppi_hrozkrojenou cibuľou. Pri poštípaní na jazyk mu priložte ľad a okamžite vyhľadajte veterinárneho lekára!!! Takisto ho chráňte v lete pred slnkom, hlavne hlavičku by mal mať vždy v tieni, nakoľko ľahko dostane úpal. Môžete mu ju navlhčiť vodou. Nenechávajte psíka nikdy samotného v aute, ani priviazaného pred obchodom, pretože Yorkie je plemeno, ktoré takzvaný znalci kradnú. Majte psíka radi, no veľmi ho nerozmaznávajte. Vychovajte ho tak, aby Vám nebol na obtiaž. Neučte ho jesť pri stole. Ak nechcete, aby pri zvonení štekal /najmä v paneláku/ dôrazne ho pritom napomenie. Vyvarujte sa zlozvykov a neučte ho ich. Nevychovaný pes sa stáva nepohodlným pri každej návšteve, ktorá k Vám príde. Ak nechcete, aby s Vami spával v posteli, nikdy mu to nedovoľte. Veľmi ťažko ho potom z nej dostanete. Buďte dôsledný. Psík okamžite vycíti, čo si môže dovoliť. Yorkie je nesmierne bystrý, nepovažujte ho za malého psíka, ktorý sa nič nenaučí. Je schopný rovnakého výcviku, ako ktorýkoľvek iný pes. Nehnevajte sa zo začiatku veľmi na psíka pre nejakú tú nezbedu a mláčku /denne/, on sa určite polepší, keď bude väčší a rozumnejší.